Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stefana Żeromskiego

Logo szkoły

49-300 Brzeg
ul. Chrobrego 13
tel. 774045925, 
774045756

Doradztwo Zawodowe

W dniu 13 marca 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Stefana Żeromskiego po raz piąty obchodziliśmy Dni Kariery, w ramach innowacji "Brzeski System Doradztwa Edukacyjno - Zawodowego - Mądrze zaplanuj swoją przyszłość". W tym roku szkolnym nasze działania obejmują trzeci moduł wspomnianej innowacki, jakim jest "Administracja". Tak więc postanowiliśmy przybliżyć uczniom strukturę administrcji w Polsce.

Na podstwie wcześniej przygotowanych prezentacji multimedialnych, uczniowie układali puzzle, tworząc taką strukturę oraz dowiadywali się, kto w naszym regionie (województwie, powiecie, gminie oraz mieśćie)sprawuje funkcje urzędowe.

Kolejną szansą było poznanie pracy Urzędu Skarbowego w Brzegu, którego przedstawiciele odwiezili naszą placówkę. Wyświetlili bardzo ciekawe prezentacje na temat podatków oraz spraw majątkowych. Uczniowie milei okazję wypełnić rozliczenie podatkowe  PIT - 37, a także poznać proces rozliczenia w systemie e-PIT.

Gościliśmy też panią Annę Techmańską, kustosza w Zamku Piastów Śląskich. W ramach poznawania waluty polskiej, pani Anna zaprezentowała tę sprzed denominacji, która wzbudziła sporo emocji wśród uczniów, a nam - nauczycielom przypomniaą dawne czasy... 

Kolejne zadanie dotyczyło poznania pracy urzędu miasta /gminy, jego struktury i spraw, jakie petent może w nim załatwić. Nasi "petenci" mieli za zadanie złożyć prawidłowo wypełniony wniosek o dowód osobisty. Inne grupy, jako przyszli podróżnicy,  wypełniali wniosek o paszport. Piąto i szóstoklasiści brali natomist udział w konkursie plastycznym "Paszport moich marzeń". Trzeba przyznać, iż zadbali o najmniejsze szczegóły, w tym odciski palców. Brawo! Laureaci konkursu zostaną  uhonorowani nagrodami książkowymi - w sam raz na podróże po świecie.

Zwieńczeniem dnia był mini-turniej  gier planszowych o tematyce "Zarządzanie i ekonomia", a na warsztatach w klasach młodszych, dzieci po planszowych krainach gier oprowadzał pan Andrzej Miller z księgarnii "Sowa", który zachęcił dzieci do wspólnego grania w "planszówki".

Kolejny Dzień Kariery za nami, znów coś nowego, coś ciekawego... Narodziły się nowe pomysły... Następny Dzień Kariery już w maju...

Do zobaczenia w Jedynce:)

Koordynator Dni Kariery

Anna Rzeczkowska - Gwozecka

Artykuły